Milé deti

dnes si niečo povieme o tom ako rastie strom. Zahráme sa na malé semienko, ktoré vyrastá zo zeme. Súhlasíte?

Stoč sa do klbôčka - si semienko,

rozviň sa a kľakni si - si výhonok,

vystrč jednu ruku - vyhnal(a) si stonku,

roztiahni prsty na rukách - vyrástli ti listy,

postav sa (nohy spolu) - vyrástol(tla) si, 

roztiahni nohy - zapustil(a) si korienky,

roztiahni prsty na nohách - vyhnal(a) si veľa malých korienkov, 

usmievaj sa a šťastne vzdychaj - včielky pijú nektár, sladkú šťavu,

ohýbaj sa - ohýba ťa vietor v daždi. 

 

Deti, keby sme chceli pozorovať rast semienka, museli by sme pri ňom sedieť niekoľko dní, ba až týždňov. Kým semienko vyklíči a vyrastie z neho rastlinka, trvá to veľmi dlho. V nasledujúcích odkazoch sa dozviete o tom ako rastie strom, aké stromy poznáme a prečo je dôležité, aby sme chránili lesy.

Klik: https://www.youtube.com/watch?v=U-L0Sjowy68 - rast stromu

Klik: files/chranme_si_stromy_chranme_si_les.pdf - chráňme si stromy, chráňme si les

 

Pracovný list - Koľko rokov má strom? 

Deti, viete ako sa určuje vek stromov? Vek sa určuje na základe letokruhov. Každý letokruh znamená jeden rok života stromu. Vy ho môžeš ľahko zistiť tak, keď spočítate letokruhy na vyrúbanom strome. Takže, keď pôjdete do lesa, tak pohľadajte nejaký pník a spočítaj letokruhy. Vyrátajte aj vek vyrúbaných stromov na obrázku a zapíšte ho do štvorčeka. Ktorý strom je najstarší a ktorý je najmladší? Je to zábava, však? Nezabudnite sa podpísať na pracovný list a obrázok si vymaľovať. Pekný deň :) 

Deti, viete čo sa stane so semienkom, keď ho budeme pravidelne polievať a bude naň svietiť slniečko? Vyrastie nám z neho krásny strom. A viete kde rastie veľa takých stromov? No predsa v lese. Tam nájdeme rôzne druhy stromov. Poznáš rozdiel medzi listnatým a ihličnatým stromom? Dokresli listy a ihličie na správny strom.

Klik: files/listnaty_a_ihlicnaty_strom.pdf - listnatý a ihličnatý strom

 

Deti mám nápad. Keď ste tak pekne pracovali, čo keby sme sa vybrali do lesa? Pozrite sa, čo všetko sa v ňom ukrýva v podaní pesničky. Pekný deň :) 

Klik: https://www.youtube.com/watch?v=uMyjVFF7mVY - Do lesa